Hava açık ve bulutlu

Hava açık ve bulutlu

Gürkan sanatcılarla buluştu

Gürkan sanatcılarla buluştu

Malatya yağışlı geçecek

Malatya yağışlı geçecek

Tren Yolu Köprüsü asfaltlandı

Tren Yolu Köprüsü asfaltlandı

Giysi ve ayakkabı kumbaraları yenilendi

Giysi ve ayakkabı kumbaraları yenilendi

MHP’den açıklama
  • Ana Sayfa » Politika
  • 5 Eylül 2018 - 11:58:01
MHP’den açıklama

MHP Malatya İl Başkanı R.Bülent Avşari Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6.devlet başkanları zirvesini değerlendirdi. Avşar yazılı açıklamasında; “Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın,Türk konseyi 6. devlet başkanları zirvesine katıldı ve yerli para ile Ticaret yapılması yönünde görüş bildirdi.Bu hamle Dolar’ın düşmesi için önemli bir hamledir. Türki cumhuriyetlerle yapılacak iş birliği,yer altı zenginliği ve dolayısıyla Enerji politikaları bakımından önemli […]

MHP Malatya İl Başkanı R.Bülent Avşari Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 6.devlet başkanları zirvesini değerlendirdi. Avşar yazılı açıklamasında;

“Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın,Türk konseyi 6. devlet başkanları zirvesine katıldı ve yerli para ile Ticaret yapılması yönünde görüş bildirdi.Bu hamle Dolar’ın düşmesi için önemli bir hamledir.

Türki cumhuriyetlerle yapılacak iş birliği,yer altı zenginliği ve dolayısıyla Enerji politikaları bakımından önemli olup;Avrupa birliği,Nato birliği,Arap birliği gibi topluluklardan daha kayda değer ve daha stratejik bir oluşumdur.

Dünyadaki Doğalgaz rezervinin 202.000Milyar m3 olduğu ve bunun yaklaşık 20.000 Milyar m3’lük bölümünün(%10) Türki cumhuriyetlerinde olduğu,

Dünyadaki petrol rezervinin 1 Trilyon 600 Milyar varil olduğu ve bunun yaklaşık %5 ‘lik bölümünün,Türki cumhuriyetlerinde olduğu,

Dünyadaki kömür rezervinin 900Milyar Ton olduğu ve bunun yaklaşık 90milyarTon’luk bölümünün (%10) Türki cumhuriyetlerinde olduğu bilinmektedir.

Ülkemizin adı geçen ürünlerden dolayı,yıllık 55 milyar $ Enerji ithalatı olduğu ve cari açığımızın en büyük kalemi olan enerji giderinin ,tek başına Türki cumhuriyetler üzerinden kapatılabileceği de aşikardır.

Avrupa birliğinin nüfusunun 500milyon kişi olduğu,Türki cumhuriyetlerinin nüfusunun 350milyon kişi olduğu değerlendirildiğinde,Türki cumhuriyetlerin genç ,dinamik  nüfus gücü mutlak suretle değerlendirilmelidir.

Dünya üzerinde  Çin ve Hintlilerden sonraki 3.büyük nüfusa sahip Türklerin ekonomik,sosyal güçleri  mutlak suretle birleştirilmelidir.

Türk dünyasının askeri  gücü de mutlak suretle  değerlendirilmelidir. Türkiye, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’ın baş harflerinden  oluşan Türk dünyası  ordusu (TAKM) ,2013  yılında protokol olarak  kurularak  3  milyon düzenli ordu  kurulması kararlaştırılmıştı. Şimdi  Diğer Türk dünyası orduları ile,Dünya’da etkili olabilecek  Türki cumhuriyetler ordusu kurulmalıdır. Özellikle NATO üyesi  olmamıza rağmen, yaklaşık 40 yıldır PKK terörünü besleyen bizzat NATO üyesi  ülkeler olduğu düşünüldüğünde,acilen Tük dünyası ordusu kurulması daha da önemli  hale gelmiştir.

GSMH bakımından değerlendirildiğinde ,Türki cumhuriyetlerinin ekonomik gücü şu an için 1.5 TrilyonUSD civarındadır. Ancak gelişmekte olan bu bölgelerin gerek yeraltı kaynakları,gerekse insan kaynağı bakımından ileri ki dönemlerde  dünya ekonomisinde söz sahibi olacağı göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu sebeple,Avrupa birliği bakanlığı yerine,Türki cumhuriyetler bakanlığı kurularak,yönümüzü gerçek dost olan;Azerbeycan,Kırgızistan,Kazakistan,Özbekistan,Türkmenistan vb.gibi Türki cumhuriyetlere dönmemiz elzem ve önceliğimiz olmalıdır.

Bu sebeple cumhurbaşkanımızın son dönemde Türki  cumhuriyetlere  yaptığı seyahat ve çalışmaları Milliyetçi  hareket  partisi olarak sonuna kadar destekliyoruz…”dedi.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
YAZARLAR
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
avukat dosyası