Kültürel istihdam arttı

Kültürel istihdam arttı

“Oyunuzu üç hilale onurla, gururla, şerefle basacaksınız”

“Oyunuzu üç hilale onurla, gururla, şerefle basacaksınız”

Şehite son görev

Şehite son görev

Doğanşehir’de yol çalışmaları

Doğanşehir’de yol çalışmaları

Yağlı boya resim sergisi açıldı

Yağlı boya resim sergisi açıldı

Yeni hobi teraryum
  • Ana Sayfa » Yaşam
  • 2 Nisan 2018 - 14:27:45
Yeni hobi teraryum

Denizden sonra doğa da küçülerek evlerde köşeleri süslemeye başladı.

Küçülen deniz bitkileri ve balıklarla doldurup evin bir köşesine yerleştirdiğimiz akvaryumlardan sonra, doğayı küçültüp bir cam kavanoza yerleştirilen ve adına teraryum dediğimiz olaya her geçen gün ilgi artıyor.
Teraryumlar, toprak, çakıl ve su görüntüsü sağlayan çeşitli objelerden yapılıyor ve ortaya muhteşem iş çıkıyor.
Teraryumlar doğaçlama şeklinde yapıldığı gibi bir hikayesi de olabiliyor. Örneğin 7 cüceler hikayesinden veya Nasrettin Hocanın dönemlerine has objelerle o dönemi hatırlatan bir görüntü elde etmek mümkün.
Yine teraryum ile birlikte hobi malzemeleri ticareti de genişledi, hatta hatırı sayılır bir sektör oluştu. Ayrıca teraryumlar israfı azda olsa önledi. Çünkü insanlar, çöpe attıkları objelere dikkat etmeye başladı. Bir şişe dahi içine yerleştirilecek obje ve kapağa bağlanacak örgü bağla sevimli bir hal alabiliyor.
Tıpkı akvaryumlarda olduğu gibi satın alabileceğiniz objelerle kendi zevkinize göre evde de teraryum yapabiliyorsunuz. Öncelikle ihtiyacınız olan bir fanus, kavanoz veya terrariumunuzu oluşturacağınız objeler. Esas önemli olan seçtiğiniz kabın yeterince derin ve çalışmanıza uygun genişlikte olması. Kabın boyutunun çok önemi yok. Küçük ebatlı teraryumlar da oldukça etkileyici bir görünüm sergileyebiliyor.
Kısacası doğayı küçülterek yerleştirdiğiniz kabınız artık mini botanik bahçeniz olmaya hazır! Geriye yalnızca onu zevkinize göre döşemek kalıyor

  • Etiketler
  • Yorumla
YAZARLAR
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
avukat dosyası