“Topyekun enflasyonla mücadeleyi bırakmışlar, esnafla topyekun mücadele başlamış”

“Topyekun enflasyonla mücadeleyi bırakmışlar, esnafla topyekun mücadele başlamış”

Hava açık ve bulutlu

Hava açık ve bulutlu

Gürkan sanatcılarla buluştu

Gürkan sanatcılarla buluştu

Malatya yağışlı geçecek

Malatya yağışlı geçecek

Tren Yolu Köprüsü asfaltlandı

Tren Yolu Köprüsü asfaltlandı

Derende gezici kütüphanesinden örnek davranış
  • Ana Sayfa » Eğitim
  • 7 Aralık 2017 - 12:21:19
Derende gezici kütüphanesinden örnek davranış

Darende Sadrazam Mehmet Paşa İlçe Halk kütüphanesi tarafından başlatılan gezici kütüphane amacına ulaşıyor.

Son olarak Balaban ilk ve orta okuluna giden  gezici kütüphane öğrenciler tarafından büyük ilgi görürken, kaymakam Enver Hakan Zengince ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce  tarafından karşılanırken, burada bir konuşma yapan Sadrazam Mehmet  Paşa Halk Kütüphanesi Müdiresi Nevin Eryılmaz Doğan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Doğan, gezici  kütüphaneyi faaliyete geçirmekle kütüphanesi olmayan yerleşim merkezlerinde okuma kampanyası başlattıklarını vurguladı.

Nüfusun üçte ikisinin Darende  merkezde yaşadığını ve kütüphaneye ulaşabildiklerini ama kırsaldakilerin bu şanslarının olmadığını belirten Doğan; “Bizde kırsaldaki okullarımızın ayağına gidelim dedik ve bu çalışmayı başlattık. Bu çalışmadan büyük mutluluk duyduk. Kaymakamlığımız, milli eğitim müdürlüğümüz bizlere yardımcı oldu, bu faaliyeti devam ettireceğiz. Her 15 günde bir değiştirdiğimiz kitaplarla kırsalda yaşayan çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığını  ve kitaba olan ilgilerini artırmak  hedefimizdir.  Ayrıca kahvelere ve  mahalle odalarında da bu çalışmamız devam edecek. Diğer illerimizde geçici kütüphane aracı tahsis edilmişti ama bir ilçede ilk defa kendi imkanlarımızla çöze bildiğimiz bir uygulama oldu. İnşallah devamını da getireceğiz” dedi.

Doğan bakanlığın son dönemlerde  gezici kütüphaneleri yenilediğini ve Malatya’da bir ilk olduklarını ifade ederek şöyle devam etti: “Gezici kütüphane kampanyasını ilk önce deneme mahiyetinde düzenledik. Ancak gördüğümüz ilgi bunu kalıcı yapacak nitelikteydi. Bu çalışmaya yönlenmemizde bir başka husus da Darende merkezde okuma oranının yüksek olması, İlçe merkezinde 9 bine yakın nüfus var, bunun yaklaşık 3 bini kütüphanemizin üyesi.  Bunların aldığı kitaplar 13 binin üzerinde. Merkezde yaşanan bu güzel ve yoğun ilginin kırsala da yansımasını istiyoruz. Bu çalışma bu nedenle daha da önem taşıyor.”

İlçe Milli Eğitim Müdürü Fevzi İnce, yaptığı kısa açıklamada, özellikle merkeze uzak mahallelerde ki çocukların kütüphane ile buluşmasının önemli olduğunu belirterek, gezici kütüphane nedeniyle emeği geçenlere teşekkür etti.

İlçe kaymakamı  Enver Hakan Zengince  ise, Kütüphane Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğünün iş birliğiyle başlatılan çalışmanın öğrenciler açısından büyük yararı olacağına inandığını belirterek , “Gezici kütüphane projesi ile öğrencilerimiz kitaplarla buluşuyor ve öğrencilerimiz onlardan istifade ediyorlar, istediği kitabı bularak okuma imkanı yakalıyorlar. Okuyarak, bilgi edinerek,  bilgi birikimini geliştiriyorlar. Ben bu çalışma da emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.   AHMET ÇAKIR/DARENDE

  • Etiketler
  • Yorumla
YAZARLAR
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
avukat dosyası