Avrupa Hekimhanlılar Derneğinden spor malzemesi yardımı

Avrupa Hekimhanlılar Derneğinden spor malzemesi yardımı

İtfaiyecilerden ziyaret

İtfaiyecilerden ziyaret

“T.Özal Üniversitesi’ne destek olacağız”

“T.Özal Üniversitesi’ne destek olacağız”

Başkan Polat’tan Karabulut’a  ziyaret

Başkan Polat’tan Karabulut’a ziyaret

Vali Kaban iftar açtı

Vali Kaban iftar açtı

Gençler tanıdıklarla iş buluyor
  • Ana Sayfa » Türkiye
  • 15 Kasım 2017 - 08:09:25
Gençler tanıdıklarla iş buluyor

Türkiye İstatistik Kurumu Malatya Bölge Müdürlüğünün 2016 yılı Gençlerin İşgücü Piyasasına Geçişi Araştırma Sonuçları üzerinde yaptığı analizlere göre ülkemizdeki 15-34 yaş grubu nüfus mevcut işini  en fazla akraba, eş ve dost aracılığı ile bulmuştur. 15-34 yaş grubundaki çalışan nüfusun %40,2’si akraba, eş ve dost aracılığıyla, %35,5’i işverene doğrudan yapılan başvuruyla, %10’u medya, internet veya diğer kanallarda  yer alan ilanlar aracılığıyla, %4,4’ü eğitim-öğretim kurumları vasıtasıyla, %4’ü işverenin kişiyle doğrudan iletişim  kurmasıyla, %3,2’si istihdam ofisleri kanalıyla ve %2,6’sı diğer yöntemlerle mevcut işini buluyor.

TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre,   15-34 yaş grubundaki çalışan erkek nüfusta akraba, eş ve dost aracılığıyla iş bulma (%43,6) ilk sırada yer alırken aynı yaş grubundaki çalışan kadın nüfusta işverene doğrudan yapılan başvuruyla iş bulma (%36,5) ilk sırada yer alıyor.

Bitirilen eğitim düzeyi yükseldikçe akraba, eş ve dost aracılığıyla iş bulmanın azaldığı görülmektedir. Bir okul bitirmeyenlerin %57,7’si, lise altı mezunların %51,8’i, genel lise mezunlarının %43,2’si, mesleki veya teknik lise mezunlarının %40,1’i, 2 veya 3 yıllık  yüksekokul mezunlarının %32,8’i, 4 yıllık yükseköğretim ve üzeri mezunlarının %18,8’i akraba, eş ve dost aracılığıyla mevcut işlerini bulmuştur. 4 yıllık yükseköğretim ve üzeri mezunlarının iş bulma kanalında ilk sırada %37,2 ile işverene doğrudan yapılan başvurular yer aldı.

  • Etiketler
  • Yorumla
YAZARLAR
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
avukat dosyası