Mali yılı ücret tarifeleri görüşüldü

Mali yılı ücret tarifeleri görüşüldü

Muhtarlar yemekte bir araya geldi

Muhtarlar yemekte bir araya geldi

“Gazeteciliğin temelinde doğruluk yatar”

“Gazeteciliğin temelinde doğruluk yatar”

7 Jandarma Astsubay FETÖ’den gözaltında 

7 Jandarma Astsubay FETÖ’den gözaltında 

Trabzonspor maçı biletleri satışa sunuldu 

Trabzonspor maçı biletleri satışa sunuldu 

Beşkonaklar Etnografya Müzesi yeniden açılıyor
Beşkonaklar Etnografya Müzesi yeniden açılıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, restorasyon çalışmaları tamamlanan Malatya Beşkonaklar Etnografya Müzesi yeni yüzüyle yeniden ziyaretçilerle buluşuyor. Açılş Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un katılımlarıyla gerçekleştirilecek. 

Malatya’nın kültürel yaşamına 2008 yılında kazandırılan ancak restorasyon çalışmaları nedeniyle uzun süredir kapalı olan Beşkonaklar Etnografya Müzesini Bakan Numan Kurtulmuş ziyarete açacak. Beş konaktan oluşan müze alanındaki konaklardan biri Etnografya Müzesi, bir diğeri de Geleneksel Malatya Evi olarak düzenlendi. Müzenin kullanımını ziyaretçiler açısından kolaylaştıran, gezi koridorlarının belirlendiği restorasyon çalışmalarında güçlendirilen mankenli sergileme, ses ve ışık desteği ile yapılan canlandırma görsel olarak dikkati çekiyor.

Müzedeki büyük değişim
Malatya Beşkonaklar Etnografya Müzesi restore edilmek üzere kapılarını kapattığı 2014 yılından günümüze büyük bir değişim geçirerek yeni bir sergi mekanı halini aldı. Restorasyon çalışmalarındaki Geleneksel Malatya Evi düzenlemesinde, konağın giriş katından üst kata çıkan merdivenlerle ziyaretçiler yönlendirilerek, bu katta Geleneksel Ev olarak, yöre etnografyasına uygun mankenli bir sergileme yer alıyor. Baş oda, günlük oda, sofa, mutfak ve kiler olarak kurgulanan bu alanlarda ses ve ışık desteğiyle canlandırma da güçlendirilmiş durumda. Bu kattan açılan bir kapı ile ziyaretçinin Etnografya Müzesi olarak kullanılan diğer konağa geçişi sağlanıyor. Mevcut vitrinler ise elden geçirilerek sağlamlaştırılmış ve yeniden boyanmış. Etnografya Müzesindeki kadın ve erkek giysi ve aksesuarları, silahlar, dokumacılık ve kumaş baskıcılığına ait eserler ile ölçü tartı aletleri ve kilit sistemlerine ait otantik örneklerle mutfak araç ve gereçleri bilgi panolarıyla desteklenerek, sergileme tamamlanmış durumda. Müzenin eser gruplarına uygun olarak projelendirilen depo dolapları, Etnografya Müzesi olarak restore edilen konağın giriş katında yer alıyor ve teşhirde sergilenmeyen eserler uygun koşullarda muhafaza ediliyor. Müzelerin ortak kullanımında olan bahçe alanında sergilenen ve Malatya Müzesinden getirilen Malatya Ulu Camii Kitabeleri ile Yazıhan ve Sulukizade Kitabeleri ise çelik sundurma altında bilgi panoları ile sergileniyor.

Bakan Kurtulmuş’un Malatya programı
Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Beşkonaklar Etnografya Müzesini ziyaretçilerle buluşturacağı Malatya programları, İnönü Üniversitesinin 2017-2018 akademik yılının da açılış töreni ile başlayacak. Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığınca hizmete sunulacak Kültür Evi’nin açılışına katılacak olan Bakan Kurtulmuş’un fotoğraf müzesini gezeceği Malatya programları şöyle:
“Cezaevi Müzesi’nin Temel Atma Töreni (Yeşilyurt), Malatya İmam Hatip Lisesi Aşure Dağıtım Töreni (Sıtmapınar), Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile AK Parti İl Başkanlığını Ziyareti, Sivil Toplum Kuruluşlarıyla Akşam Yemeği.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz
Wordpress Tema indir