“Siyasetçiler seçim döneminde meydana çıkar algısını yıktık”

 “Siyasetçiler seçim döneminde meydana çıkar algısını yıktık”

AK Parti’den Vali Kaban’a ziyaret

AK Parti’den Vali Kaban’a ziyaret

Yeni yol ve kavşak düzenlemeleri incelendi

Yeni yol ve kavşak düzenlemeleri incelendi

Rektör Karabulut’a ziyaret

Rektör Karabulut’a ziyaret

Avrupa Hekimhanlılar Derneğinden spor malzemesi yardımı

Avrupa Hekimhanlılar Derneğinden spor malzemesi yardımı

SARAY, ADALET YÜRÜYÜŞÜ VE ALMANYA…
 • RaşitKISACIK
  • Raşit KISACIK
  • rasitkisacik44@gmail.com
  • 10 Temmuz 2017 - 08:40:04

CHP lideri ülkede adaletsizlik var diye Ankara’dan İstanbul’a yaya yürüdü, arkasında dev bir kitle ile.

Günümüzde Ülkemizde en büyük sorun, bireysel ve kolektif haklar ve özgürlükler, hukuk ve demokrasi konusunda, bütünlüklü, evrensel, vicdani bir bakış açısının olmamasıdır. Her parti, her kişi kendi açısından ve kendi çıkarları açısından bu soruna bakıyor. Devlet ise, insanların ötesinde başka bir uydudan soruna bakma demokratik olmayan, dar, geleneksel sömürgeci bir zihniyete sahip.

Bu nedenle önce hak ve özgürlükler konusunda doğru bir tanıma sahip olmak, bu haklarda tutarlılık, bütünlüklü bir bakış, adaletli ve eşitlikçi bir yaklaşım göstermek gerekir.

Demokrasilerde ve faşist olmayan tüm rejimlerde, insanlar ve kurumlar yürüyüş yapma, toplanma, miting yapma hak ve özgürlüğüne sahiptir. Yürüyüş, düşünce ve ifade özgürlüğünün kendisini dışa vurumun yollarından biridir. Bunun engellenmesi, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırı ve darbedir.

Elbette bu hak ve özgürlükler kullanılırken, başkasının hak ve özgürlüklerine saygı duymak, onları ihlal etmemek, çiğnememek; şiddete başvurmamak; hakaret ve tahkir etme yoluna gitmemek gerekir.

Kılıçdaroğlu “adalet” talebinin gerçekleşmesi amacıyla “Adalet Yürüyüşünü” yapması, onun hak ve özgürlükleri arasındadır. Düşünce ve ifade özgürlüğünün yöntemlerinden biridir. Kimse Kılıçdaroğlu’nun bu hak ve özgürlüğüne karşı çıkamaz ve engelleyemez. Yeter ki başkasının hak ve özgürlüklerini kısıtlamasın, engellemesin, şiddete başvurulmasın.

Bu yürüyüşün engellenmesini isteyen herkese, her kurum ve yetkiliye, itiraz etmek ve mücadele etmek her insanın görevidir.

Bunun yanında, “Adalet Yürüyüşü”nün farklı yorumlanması, yürüyüşten vazgeçilmesinin istenmesi, haklı bulunmaması da, özgürlükleri engelleme olarak yorumlanmamalı. Bu davranış ve yaklaşım da, ifade özgürlüğünün kullanılması kapsamındadır. Bunu farklı anlamda yorumlamak, buna karşı çıkmak da, hak ve özgürlük ihlali anlamına gelir.

Tüm bu sözlerimi elbette ki söyleyenlerde düşünenlerde oldu. Sonuçta bu yürüyüşün adı da “Adalet Yürüyüşü” oldu. Tek slogan “Hak, hukuk ve Adalet” oldu.

Bu yürüyüşe karşı çıkanlar doğal olarak aleyhte propaganda yaptılar.

“Sözde Adalet Yürüyüşü” diyenler de oldu,

“Yaya yürüyeceğine Hızlı trene bineydi” diyen yetkililerimiz de.

Sonunda Adalet yürüyüşü gerçekleşti.

Almanya ise bu arada AK Parti Genel Başkanına Türklere karşı konuşma yapmasına karşı çıktı. Avrupa Parlamentosu ise kendisinden beklenen bir çıkışla bir karar tasarısına imza attı.

Tüm bu söylem ve eylemler arasında aklıma bir yaşanmış hikâye geldi. Almanya’da yaşanan bir eski hikâye.

(YORUMSUZ)

(Almanya) Prusya Kralı Büyük Friedrich, Potsdam Ormanları’nda sürek avı veya gezinti sırasında Yaşlı bir köylü ile kendisine ait arazide bulunan Değirmenin bulunduğu tepenin yanındaki durur ve değirmeni satın alınmasını ve yerine muhteşem bir saray yaptırmak ister.
Köylü bulunup huzura getirilir.  Kral, arazi ve değirmenin sahibine araziyi değirmenle birlikte satın alınmak istendiği söyler. Ama değirmenci teklifi kabul etmez.
Kral, değirmenciye “Arazine saray yaptırmak istiyorum” der ve değerinden kat be kat fazla paralar önerir.
Fakat değirmenci satışa razı olmaz.
Kral sinirlenir ve “Sen benim Prusya Kralı Friedrich olduğumu bilmiyor musun yoksa?” diye sert çıkar.
Değirmenci “Biliyorum. Biliyorum. Senin kral olduğunu biliyorum. Ama ben de bu değirmenin ve arazinin sahibi Sans-Souci’yim” yanıtını verir.
Kral “Madem benim kim olduğumu biliyorsun, o halde zorla alabileceğimi de biliyor olmalısın. Bakalım o zaman ne yapacaksın? Benim binlerce askerim var. Senin kimin var?” der.
Değirmenci tarihe geçecek şu sözü söyler:
“Berlin’de hâkimler var. Ben de onlara güveniyorum.”
Kral bu cevap üzerine şu ünlü sözü söyler:
“HİÇBİR GÜÇ, HİÇBİR İKTİDAR, KRAL DAHİ OLSA ADALETTEN ÜSTÜN DEĞİLDİR.”
Kral İkinci Friedrich sonunda arazi ile değirmeni satın alır. Kra,l Değirmenin Prusya Krallığı devam ettikçe korunmasını ister ve onun daha altında olan tepeye sarayını diker ve adını da “Sans-Souci Sarayı” koyar.

YORUM SİZE AİT…

 • Etiketler
 • Yorumla
YAZARLAR
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz
avukat dosyası